10 vendet më të mira me internetin më të mirë celular

10 vendet më të mira me internetin më të mirë celular
Philip Lawrence

Shpejtësitë moderne të internetit kanë filluar të arrijnë nivele jashtëzakonisht të shpejta. Më shumë se kurrë, njerëzit po mbështeten gjithnjë e më shumë në internetin e tyre celular. Pothuajse të gjithë në botë janë të lidhur me njëri-tjetrin nëpërmjet telefonave të tyre celularë dhe mbështeten në këto lidhje për të kryer biznesin e tyre të përditshëm.

Kjo do të thotë se interneti celular po vazhdon të rritet dhe zhvillohet, më shpejt se kurrë më parë. Ndërsa shpejtësitë vazhdojnë të rriten dhe mbulimi bëhet më i mirë, ja një vështrim në dhjetë vendet me internetin më të mirë celular.

1. Koreja e Jugut

Koreja e Jugut renditet e para në botë për celularin më të mirë internet. Ka shpejtësinë mesatare më të lartë të celularit dhe mbulimin më të mirë. Shpejtësia e të dhënave celulare arrin deri në 93,84 Mbps dhe 4G e Koresë së Jugut mbulon 97% të vendit.

2. Katari

Katari renditet i dyti me një shpejtësi prej 83,18 Mbps, që nuk është afër në Korenë e Jugut, por është ende tepër i shpejtë. Megjithatë, për sa i përket mbulimit, Katari është i mirë, por jo në të njëjtin nivel me vendet e tjera në listë.

3. Emiratet e Bashkuara Arabe

Ndërsa mbulimi i internetit në Katar është pak më i mirë se Emiratet e Bashkuara Arabe, për nga shpejtësia, Emiratet e Bashkuara Arabe janë përpara. Përdoruesit marrin një normë mesatare prej 86.35 Mbps, megjithatë mbulimi është shumë më i ulët se vendet që ndjekin në këtë listë.

4. Kanadaja

Kanadaja renditet e katërta në këtë listë për shkak të shpejtësisë së saj të shpejtë. prej 74.42 Mbps, dhe mbulim shumë i lartë prej 88%. gatikudo në Kanada, do të shijoni shpejtësi jashtëzakonisht të shpejta të internetit.

Shiko gjithashtu: Si të konfiguroni një rrjet WiFi në telefonin tuaj

5. Holanda

Hollanda është vendi i rangut më të lartë nga Evropa. Ajo fiton vendin për shkak të një shpejtësie mesatare prej 70.22 Mbps dhe një mbulimi shumë të lartë prej 92.8%. Megjithatë, pozicionimi në Evropë ndryshon shpesh.

6. Norvegjia

Norvegjia ndjek nga afër Holandën me një shpejtësi mesatare 4G prej 68.14 Mbps. Megjithatë, mbulimi i tij tejkalon holandezin me 3%, me 73% të vendit të mbuluar. Këto dy vende shpesh ndërrojnë renditjen në listat më të mira të internetit celulare.

7. Australia

Toka poshtë zë vendin e 7-të në listë, për shkak të mbulimit të saj 4G prej 90.3%. Duke pasur parasysh madhësinë e Australisë, kjo është shumë mbresëlënëse. Përdoruesit mund të presin një shpejtësi prej 64,04 Mbps në të gjithë vendin.

Shiko gjithashtu: Rregullim: Dell Inspiron 15 5000 WiFi nuk funksionon

8. Singapori

Ju mund të shihni se lista dominohet nga vendet aziatike, duke shfaqur lidershipin e tyre në industrinë e telekomunikacionit. Singapori zë vendin e 8-të për shkak të shpejtësisë mesatare të internetit prej 55.11 Mbps.

9. Tajvani

Tajvani pason Singaporen në listë me një shpejtësi prej 44.54 Mbps dhe një mbulim shumë mbresëlënës 4G prej 92.8 %. Ndërsa disa vende në mbarë botën ofrojnë shpejtësi më të shpejta, mbulimi i tyre nuk është në të njëjtin nivel.

10. Shtetet e Bashkuara

Shtetet e Bashkuara e përfundojnë listën me mbulimin e tyre tepër të lartë prej 93 %. Nëse shpejtësia e internetit rritet më shpejt, Shtetet e Bashkuarado të ngjitet shpejt në renditje. Megjithatë, aktualisht, ju mund të prisni shpejtësi mesatare prej 41,93 Mbps.

Përfundim

Siç mund ta shihni nga lista, shpejtësitë e internetit në celular në mbarë botën po rriten gjithnjë e më shpejt. Ju gjithashtu mund të prisni që vendet të ofrojnë afër 100% mbulim celular së shpejti. Shpejtësia e internetit do të vazhdojë të rritet dhe ndërsa teknologjia 5G së shpejti bëhet normë, ajo vetëm do të përmirësohet!
Philip Lawrence
Philip Lawrence
Philip Lawrence është një entuziast i teknologjisë dhe ekspert në fushën e lidhjes në internet dhe teknologjisë wifi. Me mbi një dekadë përvojë në industri, ai ka ndihmuar shumë individë dhe biznese me çështjet e tyre të internetit dhe WiFi. Si autor dhe bloger i Këshillave për Internet dhe Wifi, ai ndan njohuritë dhe ekspertizën e tij në një mënyrë të thjeshtë dhe të lehtë për t'u kuptuar nga e cila mund të përfitojë të gjithë. Philip është një avokat i pasionuar për përmirësimin e lidhjes dhe për ta bërë internetin të aksesueshëm për të gjithë. Kur ai nuk është duke shkruar ose zgjidhur problemet që lidhen me teknologjinë, ai pëlqen ecjen, kampingun dhe eksplorimin e jashtëzakonshëm.