Gjithçka që duhet të dini për Wi-Fi me mikrovalë inteligjente

Gjithçka që duhet të dini për Wi-Fi me mikrovalë inteligjente
Philip Lawrence

Përfytyroni këtë që dëshironi të ngrohni përsëri ushqimin. Pra, ju e vendosni vaktin në mikrovalë, por vetëm për të kuptuar se keni harruar ta ndizni. Megjithatë, tani jeni ulur në një pozicion të rehatshëm që nuk dëshironi të largoheni ose të përfshiheni në aktivitete të tjera që nuk mund t'i ndaloni. Çfarë do të bënit? Për fat të mirë, me mikrovalët inteligjente të pajisjeve GE, nuk keni nevojë të shqetësoheni për probleme si këto!

Gjithçka që duhet të bëni është të lidhni mikrovalën tuaj inteligjente me telefonin, asistentin e Google ose Amazon Alexa dhe të përdorni kontrollin zanor për të vendosur një kohë gatimi.

A jeni kurioz të dini më shumë për këtë furrë inteligjente me mikrovalë? Pastaj lexoni të gjithë këtë artikull! Ne do të flasim për gjithçka që ju duhet të dini nga kjo teknologji dhe si ta përdorni atë. Përveç kësaj, do të flasim gjithashtu se si mund ta lidhni lehtësisht me wifi në vetëm disa hapa të thjeshtë.

Çfarë janë saktësisht mikrovalët inteligjente?

Ndryshe nga pajisjet standarde të mikrovalës, mikrovala inteligjente është një furrë me mikrovalë që lidhet lehtësisht me rrjetin inteligjent të shtëpisë. E bën këtë duke përdorur wifi. Ka disa aftësi dhe veçori që lidhen kryesisht me pajisjet inteligjente. Për shembull, ka aftësi të skanimit të barkodit në mikrovalët inteligjente që shumë përdorin për të shkarkuar udhëzime të ndryshme gatimi. Jo vetëm kjo, por ka edhe sensorë lagështie dhe ndihmës zëri.

Çfarë mund të bëjë mikrovala juaj inteligjente?

Ju mund të mendoni për një mikrovalë në tavolinëthjesht si një pajisje që përdorni për të ringrohur ushqimin. Megjithatë, mikrovalët inteligjente të aparateve GE mund të bëjnë shumë më tepër, nga mundësitë e shumta të gatimit deri te mënyrat në rritje për të përdorur këtë pajisje. Mikrovalët inteligjente kanë gjithashtu kontroll zanor, lidhje Wi-Fi dhe aftësi dhe veçori të tjera teknologjike që priten nga pajisja juaj inteligjente.

Përdorni veçoritë e ekranit me prekje

Një nga veçoritë e mikrovalës inteligjente është një LED ekran me prekje. Përveç kësaj, kjo mikrovalë GE ka gjithashtu një sensor afërsie që ndjen automatikisht sa herë që jeni afër. Më pas, rrit madhësinë e ekranit për t'ju ndihmuar të shihni statusin tuaj të gatimit ose çdo informacion tjetër me vetëm një shikim.

Lidhuni me Wi-Fi tuaj

Mikrovalët inteligjente të pajisjeve Ge kanë një veçori për t'u lidhur me wifi. Përveç kësaj, teknologjia e tyre është e përputhshme me aplikacionet e kontrollit zanor si Google Assistant dhe Amazon Alexa.

Vepro përmes pajisjeve tuaja

Tani mund të përdorni të gjitha veçoritë e mikrovalëve inteligjente në smartfonin tuaj. Filloni një cikël gatimi nga çdo vend me vetëm një trokitje dhe merrni të gjitha sinjalizimet për ushqimin tuaj në telefonin tuaj.

Teknologjia Scan To Cook

A nuk do të ishte mirë nëse mund të skanoni barkodi në ushqimin tuaj me ndihmën e furrave me mikrovalë, dhe do ta dinit saktësisht dëshironi të bëni? Për fat të mirë, një mikrovalë inteligjente vjen me teknologjinë scan-to-cook! Pasi të skanoni barkodin, ai do të shkarkojëudhëzime të plota gatimi për të përgatitur vaktin tuaj.

Shiko gjithashtu: Konfigurimi i kamerës Smart WiFi Merkury

Gjurmoni dhe krijoni cilësime të personalizuara

Mund të përdorni mikrovalën tuaj inteligjente të tavolinës për të gjurmuar rutinën tuaj dhe ushqimet që gatuani zakonisht shpejt. Më pas do të sugjerojë cilësime të shpejta të përshtatura dhe të personalizuara.

Jep udhëzime për gatimin

Mikrovala inteligjente e pajisjeve Ge ka një teknologji që mund të kërkojë shpejt recetat dhe t'ju lexojë të gjitha hapat me zë të lartë. Mikrovalët inteligjente kërkojnë fotografi për t'ju ndihmuar të gatuani më tej dhe ndonjëherë të keni një veçori për recetat e luajtjes së videove.

Gatuani me ndihmën e veçorive të tjera të ngrohjes

Mikrovalët inteligjentë kanë teknologjinë e konvekcionit dhe veçori të ndryshme ngrohjeje si p.sh. si ushqimet e skuqura, skuqja në ajër, skuqja dhe therja.

Shiko gjithashtu: Karta më e mirë Wifi për PC - Vlerësime & Udhëzues për blerje

Ju kurseni shumë kohë

Mikrovala inteligjente e pajisjeve Ge vjen me veti anti-mikrobike, të cilat mund t'i përdorni për të shmangur rrëmujën që mund të spërkatet në mikrovalën dhe banakun tuaj.

Gatuani pjata me madhësi të ndryshme

Mikrovalët inteligjente vijnë me një format të ri që mund ta përdorni për të gatuar çdo pjatë, të madhe apo të vogël. Gjithçka që duhet të bëni është të çaktivizoni pllakën rrotulluese duke përdorur enët më të mëdha të rekomanduara për të pjekur ushqime.

Mbani ushqimin të lagësht nëpërmjet funksionit të monitorit

Shumë pajisje GE, si frigoriferët inteligjentë dhe mikrovalët, kanë sensorë lagështie. Për shembull, mikrovalët inteligjentë monitorojnë ushqimin tuaj gjatë gjithë procesit të gatimit për të shpëtuar ushqimin nga mbipjekja ose tharjajashtë.

Përmban derën mbi stil

Disa mikrovalë inteligjente GE kanë një veçori të derës që mund ta hapni nga lart, ashtu si një furrë, në vend që ta hapni nga ana.

Kurseni energji me serverin e tij të kursimit të energjisë

Modalitetet e kursimit të energjisë janë gjithmonë një plus pasi ato fikin ekranin kur pajisja nuk është në përdorim. Kjo ndihmon në reduktimin e përdorimit të energjisë që do të thotë më pak çmim për të paguar gjatë pagesës së faturës së energjisë elektrike. Për fat të mirë, mikrovalët inteligjentë ju ofrojnë një modalitet të kursimit të energjisë për t'ju ndihmuar të shpenzoni më pak para çdo muaj.

Si të lidheni me Wi-Fi në mikrovalën inteligjente Ge Appliances

Ato tashmë kanë të integruar wifi që lejon mikrovalën tuaj të komunikojë lehtësisht me aplikacionin SmartHQ për kontrolle, njoftime dhe sinjalizime. Këtu janë hapat që mund të përdorni për të lidhur Wi-Fi me mikrovalë inteligjente me aplikacionin SmartHQ:

Hapi 1

 • Shkarkoni një aplikacion të njohur si SmartHQ. Mund ta përdorni lehtësisht aplikacionin SmartHQ në telefonat Android dhe Apple siç ofrohet falas në Google Play dhe Apple App.
 • Pasi të përfundojë shkarkimi, hapni aplikacionin tuaj SmartHQ në telefonin tuaj.
 • Më pas , krijoni ose identifikohuni në llogarinë tuaj wifi. Nëse tashmë keni një llogari, klikoni në opsionin "hyrja". Do t'ju çojë automatikisht në faqen tjetër.
 • Megjithëse nëse nuk e keni një të tillë, klikoni "Krijo llogari".
 • Më pas plotësoni të gjitha informacionet e kërkuara.
 • 9>Sapo të keni mbaruar, do ta bënimerrni një email për të verifikuar llogarinë tuaj.
 • Pas verifikimit të llogarisë tuaj, mund të përdorni emailin dhe fjalëkalimin tuaj për t'u identifikuar në aplikacionin tuaj SmartHQ.

Hapi 2

 • Në ekranin tuaj bazë, trokitni lehtë mbi shenjën plus për ta parë dhe opsionin "Shto një pajisje".
 • Më pas, zgjidhni "Mikrovalë", kliko OK.
 • Zgjidhni dhe mbani butonin Wi-Fi në panelin e kontrollit të mikrovalës për 3 deri në 5 sekonda derisa të shfaqet një logo wifi në panelin tuaj.
 • Më pas, trokitni lehtë mbi Next në aplikacionin tuaj SmartHQ.
 • Shkruani fjalëkalimin, të cilin mund ta gjeni lehtësisht në një etiketë në kornizën e përparme të mikrovalës tuaj inteligjente. Është lehtësisht e dukshme kur përpiqeni të hapni derën e saj. Zakonisht vjen pas etiketës serike dhe numrit të modelit.
 • Më pas, aplikacioni do t'ju drejtojë të shkoni te cilësimet e Wi-Fi të smartfonit tuaj në mënyrë që të mund të bashkoheni në rrjetin e tyre GEA, i cili është i listuar në ekranin tuaj të mikrovalës. Nëse nuk jeni të sigurt se si të futeni në cilësimet tuaja të gjera, shtypni "Më trego si" në aplikacionin tuaj SmartHQ.
 • Nëse zotëroni një telefon Android, mund të vini re gjithashtu një veçori "Çaktivizoni ndërprerësin inteligjent të rrjetit" në tuaj faqe udhëzimesh. Prekni "Më trego Si" për ta çaktivizuar lehtësisht këtë veçori për udhëzime. Megjithatë, kjo veçori ndryshon nga telefoni në telefon. Në disa, mund të jetë me emrat e mëposhtëm: Kontrollo për shërbimin e internetit; Ndërrimi automatik i rrjetit ose shmang rrjetet e dobëta.
 • Pasi të fillojë komunikimi midis pajisjeve dhe aplikacionit, judo të shihni "Zgjidhni rrjetin shtëpiak" të shfaqet në ekranin tuaj. Më pas, kërkoni për rrjetin tuaj lokal wifi dhe rifutni fjalëkalimin tuaj për të lidhur pajisjen përsëri me rrjetin tuaj origjinal.
 • Nëse nuk mund ta shihni rrjetin tuaj lokal në listën e rrjeteve wifi, trokitni lehtë mbi butonin "Tjetër" dhe shkruani me dorë emrin e rrjetit tuaj.
 • Prisni që procesi i lidhjes të përfundojë.
 • Pasi të lidhet pajisja juaj, aplikacioni juaj SmartHQ do të "lidhet!"

Përfundim

Pasja e një mikrovalë inteligjente ndryshon krejtësisht stilin tuaj të gatimit. Nga ngrohja e vakteve tuaja deri te tregimi i udhëzimeve tuaja nëpërmjet aplikacionit Alexa, i bën të gjitha. Pjesa më e mirë e të gjithave është se vjen me një çmim të arsyeshëm. Nëse po mendoni të blini këtë pajisje, artikulli i mësipërm është udhëzuesi i përsosur që ju nevojitet.
Philip Lawrence
Philip Lawrence
Philip Lawrence është një entuziast i teknologjisë dhe ekspert në fushën e lidhjes në internet dhe teknologjisë wifi. Me mbi një dekadë përvojë në industri, ai ka ndihmuar shumë individë dhe biznese me çështjet e tyre të internetit dhe WiFi. Si autor dhe bloger i Këshillave për Internet dhe Wifi, ai ndan njohuritë dhe ekspertizën e tij në një mënyrë të thjeshtë dhe të lehtë për t'u kuptuar nga e cila mund të përfitojë të gjithë. Philip është një avokat i pasionuar për përmirësimin e lidhjes dhe për ta bërë internetin të aksesueshëm për të gjithë. Kur ai nuk është duke shkruar ose zgjidhur problemet që lidhen me teknologjinë, ai pëlqen ecjen, kampingun dhe eksplorimin e jashtëzakonshëm.