Hotspoti më i mirë Wifi

Hotspoti më i mirë Wifi
Philip Lawrence

Wi-Fi është teknologjia më e rëndësishme e rrjeteve kompjuterike sot. Kjo teknologji lidh përdoruesit nga e gjithë bota me internetin me valë. Nëse përdoret siç duhet, ai e bën jetën tonë të thjeshtë, të shpejtë dhe të arritshme. Pra, pse askush nuk do të dëshironte të qëndronte i lidhur me botën?

Nëse jeni në lëvizje dhe po kërkoni për qasje në internet që nuk mbaron planin tuaj të të dhënave celulare, atëherë një pajisje WiFi Hotspot është ajo që ju duhet. Hotspotet janë pajisje portative dhe të përshtatshme që ju lejojnë të lidhni telefonin, laptopin dhe tabletin tuaj me një lidhje interneti pa e zbrazur baterinë e telefonit ose pa përdorur të dhëna celulare.

Shumica e njerëzve përdorin pikat e kontaktit Wi-Fi sepse të kesh një ruter të veçantë të dedikuar për internetin tënd duket si një opsion më i përshtatshëm, veçanërisht për udhëtarët e shpeshtë.

Nëse i riktheheni udhëtimit pasi janë hequr kufizimet e Covid ose jeni në një zonë me një lidhje problematike të rrjetit të internetit, pikat më të mira celulare do t'ju mbajnë të lidhur me botën në çdo kohë.

7 nga pikat më të mira të aksesit celular

Nuk keni nevojë të mbështeteni më në pikat e nxehta publike. Tani mund të sillni internetin tuaj me vete kudo që të shkoni. Lista e mëposhtme do t'ju udhëzojë për pikat më të mira celulare të disponueshme në treg sot.

Do të zbuloni gjithashtu se cila pikë e qasjes i përshtatet nevojave tuaja. Kështu që vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë rreth pikave më të mira të disponueshme celulare.

Kështu që do t'ju duhet një ruter hotspot që ka një kohë të gjatë baterie. Ju duhet të kërkoni një pajisje që ofron të paktën 8 orë kohë baterie, në mënyrë ideale, megjithëse do të rekomandohej një jetëgjatësi 12-orëshe në mënyrë që të mund ta ngarkoni atë ndërmjet seancave.

Versioni Wi Fi

Me qëllim që ruteri juaj i pikës së hyrjes celulare të lidhet me internetin, vetë pika e hyrjes do të krijojë një rrjet Wi-Fi me të cilin mund të lidhet.

Modele të ndryshme hotspot mbështesin versione të ndryshme WiFi. Rrjetet Wi-Fi funksionojnë të ngjashme me rrjetet celulare, me frekuenca dhe shpejtësi të ndryshme. Ky është një faktor thelbësor që duhet mbajtur parasysh gjatë blerjes së një ruteri celular të pikës së hyrjes.

Ka kryesisht dy lloje të ndryshme frekuencash në të cilat rrjetet Wi-Fi funksionojnë, 2,4 GHz dhe 5 GHz. Shumica e pajisjeve të hotspot-it këto ditë janë me bandë të dyfishtë, kështu që mund të punojnë me secilën prej tyre.

Siguria

Shumica e lidhjeve publike WiFi nuk janë të sigurta. Në mënyrë të ngjashme, ruterat e pikave të nxehta celulare nuk janë gjithashtu. Kur blini një ruter hotspot, do të dëshironi të siguroheni që lidhja e internetit që krijon rrjeti të jetë e siguruar me një fjalëkalim të fortë që nuk mund të aksesohet nga askush.

Për mbrojtje të shtuar, mund të blini gjithashtu një ruter që mbështet shërbimet VPN. VPN fsheh vendndodhjen tuaj dhe siguron lidhjen tuaj WiFi.

Shiko gjithashtu: Të mirat dhe të këqijat e thirrjeve Wi-Fi - Gjithçka që duhet të dini

Me kalimin e kohës ka pasur shumë përmirësime kur bëhet fjalë për protokollet e sigurisë për hotspot-in celularruterat. Idealisht, ju do të dëshironi një ruter celular hotspot që mbështet standardin WPA2.

Përfundim

Ruterët e pikave të nxehta celulare po bëhen gjithnjë e më të zakonshëm këto ditë. Është i përhapur në mesin e udhëtarëve të shpeshtë që kanë nevojë për një lidhje me valë në lëvizje. Në fund, gjithçka varet nga preferencat. Gjëja e mirë për këtë, megjithatë, është se ju keni shumë opsione për të zgjedhur.

Blerja e një hotspot celular varet nga çmimi që jeni gati të paguani dhe cilat janë nevojat tuaja. Ka shumë të disponueshme në treg sot. Disa janë të mbështetura 4G ndërsa të tjerët janë të mbështetur 5G. Më lart, ne kemi renditur opsionet më të mira të pikave të nxehta celulare që janë të disponueshme sot.

Rreth komenteve tona:- Rottenwifi.com është një ekip avokatësh të konsumatorëve të angazhuar për t'ju sjellë komente të sakta dhe jo të njëanshme për të gjitha produktet e teknologjisë. Ne gjithashtu analizojmë njohuritë e kënaqësisë së klientit nga blerësit e verifikuar. Nëse klikoni në ndonjë lidhje në blog.rottenwifi.com & vendosim ta blejmë, mund të fitojmë një komision të vogël.

Netgear Nighthawk M1

NETGEAR Nighthawk M1 4G LTE WiFi router celular...
  Blini në Amazon

  Ruteri celular Netgear Nighthawk LTE u lëshua në vitin 2017 Pavarësisht se është disa vjeç, ai është ende një nga ruterët më të mirë të pikave celulare të disponueshme sot.

  Është një pajisje e shpejtë që mbështet një lidhje 4G LTE. Kombinimi i stilit të tij elegant, veçorive të fuqishme dhe shpejtësisë së shpejtë e bën atë një zgjedhje të shkëlqyer për përdoruesit që kërkojnë një alternativë të planit të të dhënave celulare.

  Vetë ruteri hotspot është i lehtë për t'u përdorur, ofron shumë porte, lidh deri në 20 pajisje, që është dhjetë pajisje më shumë se mesatarja! Ai gjithashtu ka një lidhje të shpejtë LTE. Disa nga portet e përfshira janë një port USB C, një port USB A dhe një portë ethernet.

  Netgear Nighthawk vjen gjithashtu me jetëgjatësi mbresëlënëse të baterisë. Ai përfshin një bateri 5,040 mAh. Kjo, nga ana tjetër, ju jep 24 orë përdorim të vazhdueshëm.

  Nëse kjo nuk do të mjaftonte, pika kryesore e Netgear Nighthawk mund të përdoret gjithashtu si një karikues portativ për disa nga pajisjet tuaja të tjera. Fatkeqësisht, edhe pse hotspot-i celular ka vlerësime të shkëlqyera, ai gjithashtu ka disa gjëra që janë një ndalim për disa njerëz.

  Ka një madhësi më të madhe, çmim më të lartë dhe rrallëherë arrin shpejtësinë e shkarkimit prej 1 Gbps. Por këto disa të meta ende nuk e pengojnë atë të jetë një ruter i mirë i gjithanshëm i pikave të lëvizshme. Si rezultat, ky ruterkonsiderohet si një nga ruterët më të mirë të pikave të nxehta celulare atje.

  Nëse jeni duke kërkuar për një version më të ri që mbështet 5G, merrni parasysh të shikoni pajisjen e pikës së kontaktit Netgear Nighthawk 5G. Pika e nxehtë e Netgear Nighthawk 5G ka pushtuar botën e pikave të nxehta.

  Profesionistët

  • Mund të lidhë deri në 20 pajisje
  • Portet shtesë
  • Jetëgjatësia e qëndrueshme e baterisë
  • Ruteri celular i shpejtë 4G LTE

  Kundërshtimet

  • Më i rëndë se të tjerët
  • Në anën më të shtrenjtë
  • Zakonisht nuk e arrin potencialin e tij të shpejtësisë

  Inseego 5G MiFi M2000

  ShitjeINSEEGO M2000 5G MIFI WiFi-6 Ultimate Hotspot T-Mobile...
   Blini në Amazon

   Hotspot më i mirë 5G Për përdoruesit e celularëve T

   Specifikimet

   • Dimensionet: 8,78×3,35×2,32
   • Pesha: 11,7 ons
   • Koha e baterisë: deri në 24 orë

   T celularët Inseego 5G MiFi M2000 është një ruter portativ i pikës së hyrjes celulare. Është një rrjet më i shpejtë 5G hotspot në krahasim me lëshimet e vjetra 4G të celularëve T. T mobile zakonisht ofron gjithashtu planet më të mira të të dhënave të hotspot-it.

   Mund të lidhet me deri në 30 pajisje dhe vjen me një çmim mjaft të arsyeshëm në krahasim me ruterat e tjerë të pikave të qasjes celulare 5G.

   Inseego 5G hotspot MiFi m2000 vjen me cilësime të ndryshme edhe për rrjetet e miqve. Për më tepër, ai përfshin filtrimin e Mac dhe murin e sigurisë, të cilin mund ta rregulloni pasi të hyni në pajisjen tuaj duke përdorur shfletuesin.

   Inseego 5G MiFi m2000hotspot-i celular përdor gjithashtu Wi-Fi 6, standardin më të fundit wireless, që do të mbajë një sinjal të qëndrueshëm dhe të fortë për shumë përdorues. Inseego Mifi është një zgjedhje e shkëlqyeshme për përdoruesit që kërkojnë një rrjet celular për të qëndruar të lidhur në lëvizje.

   Pro

   • Ruteri më i lirë 5G i hotspot-it
   • Më i gjerë Aksesueshmëria e rrjetit 5G
   • Shpejtësitë e plota 4G dhe 5G
   • Wi Fi 6 i mbështetur
   • Sasi e mirë e të dhënave

   Kundërt

   • Portet e jashtme të antenës nuk janë të disponueshme
   • Nuk disponohet një version i shkyçur për përdoruesit celularë jo-T

   Jetpack Mifi 8800L

   Jetpack Mifi 8800L ka një Madhësia e ekranit prej rreth 2.4 inç me një ekran me prekje bardh e zi me pesë rreshta. Ekrani me prekje për 8800L tregon përdoruesit e lidhur, statusin e ruterit dhe më shumë.

   Ndjeshmëria e ekranit nuk është e shkëlqyeshme, por ai kryen detyrën e menaxhimit të shumicës së cilësimeve të pikave të tij të kontaktit. Në anën tjetër të pajisjes, do të gjeni një bateri Li-Ion të lëvizshme 4400 mAh, nën të cilën do të gjeni një fole për kartën SIM.

   Mund të përdorni një nano sim për Jetpack 8800L. Një tjetër gjë e mirë për këtë hotspot celular është se mund të përdorni portën USB-C për të ngarkuar baterinë tuaj të brendshme ose për të ngarkuar një pajisje tjetër pasi ta lidhni.

   Porta USB-C mund të presë gjithashtu një pajisje ruajtëse, si p.sh. një disk portativ, në mënyrë që të mund të ndani hapësirën ruajtëse me përdoruesit e lidhur. MiFi 8800L është një pikë e nxehtë celulare që përdor X20 të Qualcommmodemi, dhe ky përmban akses të asistuar të licencuar, i cili i jep shpejtësi të përmirësuar LTE falë frekuencës së tij 5 GHz.

   Ka shumë veçori të tjera në këtë pikë kyçe celulare, duke përfshirë një VPN të integruar, GPS të integruar dhe një rrjet të sigurt Wi-Fi.

   Shiko gjithashtu: Qafa pa tela PetSafe nuk funksionon? Provoni këtë rregullim

   Pro

   • Bateri e mirë
   • LTE me shpejtësi të lartë
   • Karakteristika të avancuara
   • Ngarkim i shpejtë

   Të këqijat

   • A nuk mbështet rrjetin 5G
   • Relativisht i shtrenjtë

   Franklin T9 T-Mobile Hotspot

   T-Mobile Franklin T9 Mobile Hotspot 4G LTE WiFi WiFi...
    Blini në Amazon

    Hotspoti Franklin T9 T-Mobile mund t'ju lidhë me një rrjet 3G, 4G dhe 4G LTE. Mund ta lidhni ruterin T9 me 15 pajisje të ndryshme dhe secila pajisje lidhet në mënyrën më të shpejtë. Ai gjithashtu vjen me mbështetje me shumë breza. Ruteri ka një bateri 2,450 mAh që zgjat 8 orë me 48 orë pritje.

    Franklin T9 ka mjete të menaxhimit të lidhjes WiFi që lejojnë përdoruesit të mundësojnë mbrojtjen e fjalëkalimit të tyre dhe të krijojnë rregulla se kush mund të qaset në pajisjet e tyre.

    Ruteri celular i pikës së hyrjes ka një dritare OLED që tregon numrin e pajisjeve të lidhura, fuqinë e sinjalit dhe nivelin e baterisë.

    Në përgjithësi, T9 është i vogël, i lehtë, i përshtatshëm për përdoruesit dhe nuk është shumë i shtrenjtë.

    Pro

    • I lehtë dhe kompakt
    • E lirë
    • Kohë e gjatë gatishmërie
    • ekran OLED

    Con

    • ekran i vogël me prekje

    Verizon Jetpack Mifi 6620L Hotspot

    Jetpack Verizon MiFi 6620L Jetpack 4G LTE Hotspot...
     Bli në Amazon

     Verizon Jetpack MiFi 4G LTE është një ruter i hotspot-it celular që mbështet më shumë pajisje dhe zgjat më shumë. MiFi është një model i trashë që përmban një LCD 2 inç me ngjyra pa prekje që përmban tre çelësa navigimi.

     Ekrani ju lejon të shihni fuqinë e sinjalit dhe të dhënat e përdorura përpara. Ju gjithashtu mund të kaloni midis dy frekuencave që janë 2,4 GHz dhe 5 GHz, për të pakësuar rrjetin e mbushur me njerëz.

     6620L mbështet gjithashtu 4G LTE. Bateria e lëvizshme 4000 mAh jep gjithashtu rezultate të jashtëzakonshme. Kompania pretendon se ofron deri në 20 orë kohë baterie. Ndërfaqja e bazuar në ueb që ofron pajisja ka gjithashtu më shumë opsione të disponueshme.

     Ato përfshijnë DNS manuale, murin e zjarrit, kalimin VPN, përcjelljen dhe filtrimin e portave. Së bashku me këtë, ekziston edhe një sistem kontrolli prindëror që ju lejon të listoni ose bllokoni uebsajte specifike me "ndarje të privatësisë Wi-Fi".

     Së fundi, një veçori tjetër e shkëlqyer që ka është se mund të lidhet me deri në 15 pajisje të ndryshme. Pra, është pothuajse e pashmangshme të blesh një produkt që lejon qasjen në internet me kaq lehtësi.

     Pro

     • Bateri e shkëlqyer
     • Port i antenës së jashtme
     • Mbështet lidhje me deri në 15 pajisje

     Con

     • Bandat ndërkombëtare LTE nuk janë të disponueshme
     TP-LINK M7350 - Hotspot lëviz - 4G LTE - 150 Mbps - 802.11n
      Blini në Amazon

      TP-Link M7350 mbështet brezat 4G LTE me ngarkime 50 Mbps dhe Shpejtësia e shkarkimit 150 Mbps. Hotspot-i celular mund të lidhet me 10 pajisje dhe mbështet një kartë microSD për kapacitet shtesë të ruajtjes.

      Ekrani LCD tregon sa pajisje janë lidhur në të njëjtën kohë, kohën e mbetur të baterisë, fuqinë e sinjalit dhe sasinë e të dhënave që keni përdorur.

      Së fundi, mund të përdorni LCD-në për të kaluar nëpër opsione të tilla si ndezja dhe çaktivizimi i roaming të të dhënave, kalimi midis frekuencave (2,4 GHz dhe 5 GHz) dhe zgjedhja midis rrjeteve WiFi 3G dhe 4G.

      Pro

      • Koha e baterisë 10-orëshe
      • Mbështetje e kartës microSD
      • Mbështet 10 pajisje
      • Me bandë të dyfishtë
      • Funksionon me çdo kartë sim

      Con

      • E shtrenjtë

      Skyroam Solis Mobile Hotspot dhe Power Bank

      Skyroam ka lëshuar dy versione të reja pas modelit origjinal, Skyroam Solis X dhe Skyroam Solis Lite, ku ky i fundit është më i riu dhe një nga pajisjet më të mira të hotspot-it të lëshuar nga kompania. Megjithatë, ky model i vjetër Skyroam ka shpejtësi super të shpejtë 4G LTE në mbi 130 vende. Përveç kësaj, bateria zgjat deri në 16 orë për këtë pajisje celulare hotspot.

      Hotspoti celular ofron shpejtësi të shpejtë Wi-Fi 4G dhe teknologjia virtuale sim i shton një efekt unik produktit tashmë të shkëlqyer. Teknologjia virtuale SIMju lidh me rrjete të ndryshme celulare pa mundimin e blerjes së kartave SIM lokale.

      Skyroam ofron gjithashtu plane fleksibël të të dhënave. Mund të keni lidhje të koduara me mbi pesë pajisje. Kështu që mund t'i mbani tabletin, smartfonin dhe laptopin tuaj në linjë në të njëjtën kohë. Për siguri të shtuar, shërbimet VPN janë gjithashtu të disponueshme.

      Pro

      • Dyfishohet si një bankë energjie
      • Teknologjia virtuale sim
      • Konfigurohet lehtë
      • Më e mira për të udhëtuar me mbështetje për shumë rajone
      • Portable

      Con

      • Nuk funksionon në çdo vend

      ZTE ZMax Mobile Wi Fi Hotspot

      ShitjeZTE MAX Connect WiFi celular i shkyçur Hotspot 4G LTE GSM...
       Blini në Amazon

       ZTE ZMax lidhet me një gamë të gjerë operatorësh me parapagesë dhe ndryshe nga shumë rutera të tjerë , nuk ka një bateri të lëvizshme. Në vend të kësaj, mund ta karikoni duke përdorur një mikro USB. Ka një bateri 2000 mAh.

       Hotspoti celular ZMax funksionon edhe me një sërë planesh shërbimesh me kosto të ulët. Pajisja gjithashtu mbështet dy frekuenca të ndryshme, 2.4 GHz dhe 5 GHz, për të siguruar lidhje të besueshme. Ekrani për ruterin përmban 4 tregues LED për jetëgjatësinë e baterisë, fuqinë e rrjetit, WiFi dhe mesazhet.

       Për më tepër, ZTE Max connect ofron një rrjet të sigurt dhe çelësa unikë të enkriptimit.

       Pro

       • Punon me AT&T, T celular dhe shumë rrjete të tjera me parapagesë
       • Portet e jashtme të antenës
       • Dual-brezi
       • Madhësia kompakte (e përshtatshme për udhëtime)

       Kon

       • Shpejtësia e dobët LTE

       Udhëzuesi i blerjes së hotspotit celular

       Hotspotet celulare mund të përdoren për t'u lidhur në linjë në zonat ku ka qasje të dyshimtë Wi-Fi. Përdoret shpesh nga udhëtarët, kampistët dhe përgjithësisht nga njerëzit që duan të kenë një rrjet të pavarur interneti në lëvizje për të lidhur pajisje të tjera si tabletët ose laptopët.

       Shumica e njerëzve përdorin shpesh pikat e kontaktit celular sepse Wi-Fi publik shkakton një rrezik sigurie. Kjo është arsyeja pse përdorimi i një hotspot celular është më i sigurt dhe shumë i rekomanduar.

       Më poshtë janë disa nga veçoritë për të cilat duhet të keni kujdes përpara se të blini pikat më të mira të kontaktit celular.

       Sasia e pajisjeve të mbështetura

       Një avantazh që merrni kur blini një hotspot celular është se mund ta lidhni ruterin me pajisje të shumta. Prandaj, do të dëshironi të blini një hotspot që mbështet dhe lidhet me shumë pajisje menjëherë.

       Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse jeni në një udhëtim me një grup njerëzish që do të dëshironin të dilnin në linjë. Ju definitivisht nuk dëshironi që të ketë ndonjë grindje se kush do të ketë akses në internet i pari!

       Jetëgjatësia e baterisë

       Shpesh kur blini një ruter hotspot, e blini atë duke synuar të keni largohet nga priza për orë të gjata. Fatkeqësisht, kjo do të thotë që nëse jeni duke kampuar ose duke udhëtuar me autobus, me shumë mundësi nuk keni akses në prizat e energjisë për të karikuar pajisjet tuaja të hotspot-it celular.
       Philip Lawrence
       Philip Lawrence
       Philip Lawrence është një entuziast i teknologjisë dhe ekspert në fushën e lidhjes në internet dhe teknologjisë wifi. Me mbi një dekadë përvojë në industri, ai ka ndihmuar shumë individë dhe biznese me çështjet e tyre të internetit dhe WiFi. Si autor dhe bloger i Këshillave për Internet dhe Wifi, ai ndan njohuritë dhe ekspertizën e tij në një mënyrë të thjeshtë dhe të lehtë për t'u kuptuar nga e cila mund të përfitojë të gjithë. Philip është një avokat i pasionuar për përmirësimin e lidhjes dhe për ta bërë internetin të aksesueshëm për të gjithë. Kur ai nuk është duke shkruar ose zgjidhur problemet që lidhen me teknologjinë, ai pëlqen ecjen, kampingun dhe eksplorimin e jashtëzakonshëm.