Konfigurimi i ruterit Tenda - Çfarë duhet të dini

Konfigurimi i ruterit Tenda - Çfarë duhet të dini
Philip Lawrence

A keni instaluar një ruter të ri Tenda në shtëpinë ose zyrën tuaj, apo po planifikoni? Epo, ju keni bërë një zgjedhje të shkëlqyer.

Një ruter i mirë do ta bëjë jetën tuaj më të lehtë me lidhjen me shpejtësi të lartë. Por jo të gjithë ruterat kanë të njëjtin proces instalimi dhe konfigurimi. Varet nga marka dhe modeli.

Keni ardhur në vendin e duhur nëse doni të mësoni se si të konfiguroni një ruter Tenda!

Çfarë është një Router Tenda?

A po planifikoni të vendosni një ruter në zyrën tuaj të shtëpisë, apo thjesht për përdorim të përditshëm në shtëpi? Sido që të jetë, një ruter Tenda mund të përshtatet më së miri!

Shiko gjithashtu: Si të shikoni YouTube pa WiFi?

Ruterët Tenda janë me cilësi të lartë dhe efikas, me një kapacitet të lartë deri në IEEE802.11n. Shpejtësia e tij e dërgimit dhe e lidhjes shkon deri në 300 Mbps në një konfigurim të routerit me valë.

Kjo e bën një ruter me valë Tenda një opsion të shkëlqyer për aktivitetet tuaja të rregullta në ueb, si biseda, transmetimi i videove dhe dërgimi i emaileve. Shpejtësia është gjithashtu mjaft e shpejtë për t'ju ofruar një përvojë të pandërprerë lojërash në internet.

Dhe kjo nuk është e gjitha!

Një ruter Tenda mund t'ju shërbejë gjithashtu si ruter klienti. Kjo përfshin një lidhje me një rrjet ISP, qoftë me valë ose nëpërmjet një AP-je uplink. Kjo ju lejon të përdorni internetin nga çdo cep i shtëpisë ose i hapësirës suaj të punës.

Nuk lë hapësirë ​​për asnjë pikë të vdekur.

Karakteristikat e ruterit WiFi Tenda

Siç do ta shihni, konfigurimi i një ruteri Tenda është relativisht i thjeshtëprocesi. Do të mund të shijoni një lidhje të pandërprerë dhe të sigurt me valë brenda pak minutash.

Shiko gjithashtu: Rezervoni iPhone pa Wi-Fi - Mënyra e lehtë

Për një lidhje të sigurt, enkriptimi për rrjetin tuaj me valë do të jetë gjithmonë në dispozicionin tuaj. Gjithçka që duhet të bëni është të shtypni butonin WPS dhe jeni gati!

Kjo ju lejon të lidheni me rrjetin ISP si klient. Kjo do të jetë e dobishme nëse ndonjëherë ju pëlqen të ndani lidhjen tuaj të internetit me dikë tjetër. Së fundi, sekreti i shpejtësisë dhe efikasitetit të lartë të një ruteri Tenda qëndron në shpejtësitë e tij të shpejta deri në 300 Mbps.

Vendosja e ruterit tuaj Tenda

Ashtu si shumica e modemëve dhe ruterëve të tjerë, konfigurimi i një Tenda ruteri nuk merr një gjeni. Ndiqni procesin e përshkruar më poshtë dhe do të shijoni një lidhje të shpejtë me valë brenda pak minutash!

Lidhja fizike

Gjëja e parë në listën tuaj të detyrave është konfigurimi fizik i ruterit lidhje. Kur të gjeni një vend të mirë për të konfiguruar ruterin tuaj, kryeni hapat e mëposhtëm:

 1. Lidhni modemin dhe portën blu WAN në ruterin tuaj duke përdorur një kabllo Ethernet.
 2. Tjetra , lidhni kompjuterin tuaj me portën LAN në ruter me një kabllo tjetër Ethernet. Përsëri, pajisja do ta tregonte këtë portë LAN me një dritë të verdhë.
 3. Më pas kontrolloni dritat LED në pjesën e përparme të ruterit pasi të keni bërë këto lidhje fizike. Më pas, kontrolloni se cila nga dritat e portit SYS, WLAN dhe LANjanë ndezur ose vezullojnë.

Hyni në faqen e menaxhimit të ruterit

Në vijim është një detyrë më e lidhur me ndërfaqen. Pra, pasi të keni bërë lidhjet e nevojshme, kryeni hapat e mëposhtëm:

 1. Hapni një faqe të re në shfletuesit tuaj të paracaktuar të uebit si Internet Explorer, Chrome, Firefox ose Safari.
 2. <>
 3. 7>Shkruani 192.168.0.1 në shiritin tuaj të adresave dhe shtypni enter. Do t'ju çojë në faqen e identifikimit.
 4. Tani, vendosni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj të paracaktuar, zakonisht " admin," dhe shtypni "Enter".
 5. Faqja kryesore e Tenda Router do të shfaqet në ekranin tuaj, e cila do t'ju çojë në dritaren e "Mirë se vini në magjistarin e konfigurimit".
 6. Kur të klikoni tjetër, faqja do t'ju kërkojë të futni disa detaje. Kjo do të përfshijë lidhjen tuaj të internetit dhe informacione të tjera personale, por thelbësore. Nëse nuk e dini këtë informacion, klikoni "Zbulimi automatik". Nëse kjo nuk funksionon, konsultohuni me ofruesin tuaj të shërbimit.

Si të kontrolloni statusin e ruterit

 1. Do të shihni opsionin për statusin e sistemit në të majtë të shfletues uebi. Klikoni mbi të për të kontrolluar statusin e lidhjes tuaj. Nëse tregon një lidhje të sigurt, je gati të shkosh në linjë!
 2. Nëse kutia e dialogut mbetet e shkëputur, kthehu te hapi i parë dhe kontrollo të gjitha lidhjet fizike.

Si të konfiguroni cilësimet tuaja me valë

Deri më tani, ne kemi mbuluar hapat thelbësorë për konfigurimin e ruterit Tenda.

Tani do të bëhuni pak më teknikrreth konfigurimit të ruterit tuaj Tenda. Këto cilësime do t'ju ndihmojnë të krijoni një lidhje të fortë me rrjetin tuaj pa tel:

 1. Klikoni në Cilësimet WLAN dhe më pas shkoni te opsioni "Cilësimet bazë". Këtu do të shihni emrin e rrjetit tuaj pa tel. Si pjesë e procesit të konfigurimit, zëvendësoni SSID me tenda123 dhe futni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin.
 2. Tani zgjidhni kanalin gjashtë nën adresën tuaj IP dhe zgjidhni "aplikoni". Ky hap do të ruajë të gjitha cilësimet që keni futur.
 3. Më pas kthehuni te cilësimet WLAN dhe shkoni te cilësimet e sigurisë. Këtu do të mund të vendosni fjalëkalimin tuaj.
 4. Sigurohuni që të zgjidhni WPA-Personal si modalitetin tuaj të sigurisë.
 5. Ndërsa jeni në të, zgjidhni AES si Algoritme WPA.
 6. Do të shihni opsionin e frazës së kalimit, ku mund të futni fjalëkalimin tuaj. Ruani këto ndryshime duke klikuar "aplikoni".

Lidhni pajisjet tuaja me një lidhje interneti me valë

Ky është hapi i fundit!

 1. Shkoni te shiriti i lidhjeve në ekranin bazë ose desktopin tuaj. Këtë do ta gjeni ose në krye ose në fund të dritares.
 2. Tani, kërkoni emrin e rrjetit me valë që sapo konfiguruat. Pasi të klikoni mbi të, një dritare do të hapet në ekranin tuaj.
 3. Futni fjalëkalimin tuaj siç kërkohet.

Në përfundim

Me këta hapa të thjeshtë, ju' Do të jetë në gjendje të gëzojë një lidhje interneti të shpejtë dhe të qëndrueshme me valë. Por, nëse keni probleme me konfigurimin e ruterit tuaj Tendaose nuk e di se çfarë nuk shkon, mos u shqetëso. Mund të kontaktoni gjithmonë me mbështetjen e klientit ose ofruesin tuaj të shërbimit!
Philip Lawrence
Philip Lawrence
Philip Lawrence është një entuziast i teknologjisë dhe ekspert në fushën e lidhjes në internet dhe teknologjisë wifi. Me mbi një dekadë përvojë në industri, ai ka ndihmuar shumë individë dhe biznese me çështjet e tyre të internetit dhe WiFi. Si autor dhe bloger i Këshillave për Internet dhe Wifi, ai ndan njohuritë dhe ekspertizën e tij në një mënyrë të thjeshtë dhe të lehtë për t'u kuptuar nga e cila mund të përfitojë të gjithë. Philip është një avokat i pasionuar për përmirësimin e lidhjes dhe për ta bërë internetin të aksesueshëm për të gjithë. Kur ai nuk është duke shkruar ose zgjidhur problemet që lidhen me teknologjinë, ai pëlqen ecjen, kampingun dhe eksplorimin e jashtëzakonshëm.