Stacioni më i mirë i motit Wifi - Gjithçka që duhet të dini

Stacioni më i mirë i motit Wifi - Gjithçka që duhet të dini
Philip Lawrence

Keni pasur momente ku edhe aplikacioni më i mirë i motit, si moti i saktë, thotë se do të jetë i ftohtë, por sapo të dilni jashtë, filloni të ndiheni të djersitur në rrobat tuaja të ngrohta?

Epo, kjo ndodh kur stacioni i motit ndodhet larg shtëpisë tuaj. Fatkeqësisht, kjo do të thotë që ju përfundoni me të paktën disa mospërputhje më shpesh sesa jo.

Nëse po shkoni për një shtëpi inteligjente, instaloni një stacion personal meteorologjik në shtëpinë tuaj. Pjesa më e mirë e stacioneve të motit Wi-Fi është se ato mund të lidhen me Wi-Fi dhe ju lejojnë të kontrolloni motin edhe kur jeni larg shtëpisë.

Nëse jeni kurioz të dini më shumë, ju sugjerojmë ju vazhdoni të lexoni ndërsa ne do të diskutojmë në detaje disa nga stacionet më të mira të motit Wi-Fi dhe si t'i gjeni ato.

Zgjedhjet kryesore për stacionin më të mirë të motit në shtëpi

Gjeni motin më të mirë në shtëpi stacioni nuk është aq i vështirë sa mund të mendoni. Një nga mënyrat më të lehta për të kuptuar se çfarë ju nevojitet është duke shikuar disa nga stacionet më të mira të motit në industri.

Thjesht duke parë të gjitha veçoritë e ndryshme së bashku me të mirat dhe të këqijat, do të jeni në gjendje të kuptojë se cili stacion meteorologjik në shtëpi është më i përshtatshmi për nevojat tuaja.

Moti Ambient WS-2902C Osprey Wifi 10-in-1: Stacioni juaj personal i motit

Moti mjedisor WS-2902C WiFi Smart Weather Station
  Blini në Amazon

  Nëse keni para të kufizuara në xhep, atëherëSensori i termometrit dhe lagështisë siguron që nxehtësia të mos grumbullohet brenda sensorit dhe të ndikojë në leximin e sensorit.

  Atlasi është një nivel më i lartë nga modeli i mëparshëm 5-në-1 pasi ofron lexime më të sakta. Përveç kësaj, korsi i erës në Atlas mund të funksionojë për shpejtësi deri në 160 mph dhe sensori përditëson detyrën çdo 10 sekonda.

  Përveç kësaj, konfigurimi i të gjithë stacionit të motit dhe lidhja me internetin është relativisht e lehtë. Madje ka një tastierë ekrani me prekje.

  Pro

  • Ekrani me prekje
  • Tifozi i integruar siguron që ngrohja e sensorit të brendshëm të mos ndikojë në temperaturën e butë
  • Instalimi është i thjeshtë

  Kon

  • ekrani HD nuk mund të anohet

  La Crosse Technology C85845 Wireless Forecast Station

  La Crosse Technology C85845- INT Weather Station, Black
   Blini në Amazon

   Së fundi, ne sugjerojmë gjithashtu të shikoni stacionin e parashikimit me valë të La Crosse Technology C85845. Nëse jeni duke kërkuar për lexime kompakte dhe të nevojshme për motin, ky është një model i shkëlqyeshëm për t'u marrë parasysh.

   Të jep temperaturën e brendshme dhe të jashtme, leximet e lagështisë, tendencat e presionit barometrik dhe parashikimet e motit.

   Shfaqja është shumë e thjeshtë për t'u lexuar. Mund t'i hidhni një sy një herë ekspozitës përpara se të dilni nga shtëpia dhe të merrni një ide për kushtet e motit në zonën tuaj.

   La Crosse Technology C85845 është stacioni më i mirë i motit në shtëpika edhe një orë të integruar!

   Pro

   • Kompakte
   • Ekrani është mjaft i thjeshtë për t'u kuptuar me një shikim
   • Ka orë të integruar
   • Leximet për temperaturën dhe lagështinë e brendshme dhe të jashtme
   • Sensor për presionin barometrik
   • Ju vendosni sinjalizime të personalizuara për temperaturën dhe lagështinë

   Con

   • Mund të jetë shumë thelbësore për disa përdorues

   Gjërat që duhen marrë parasysh kur blini stacione meteorologjike në shtëpi

   Këtu janë disa veçori për të cilat duhet të mësoni përpara se të filloni të shfletoni për stacionet e motit në shtëpi .

   Kërkesat e sensorit

   Gjëja e parë që duhet të bëni përpara se të gjuani për një stacion moti në shtëpi është të kuptoni kërkesat tuaja.

   Për çfarë po kërkoni një stacion meteorologjik? Dëshironi një sistem bazë për shtëpinë tuaj inteligjente, apo po kërkoni një stacion më kompleks meteorologjik?

   Nëse kjo është hera juaj e parë që merrni një stacion meteorologjik në shtëpi, duhet të kërkoni një model që ka të paktën karakteristikat e mëposhtme:

   • Drejtimi i erës dhe shpejtësisë
   • Matjet e reshjeve
   • Temperatura dhe lagështia e brendshme dhe e jashtme
   • Presioni barometrik

   Saktësia

   Një gjë tjetër e rëndësishme për t'u parë sepse është saktësia e stacionit të motit në shtëpi. Nëse pajisja juaj ka nivele të larta pasaktësish, ajo e mposht qëllimin e marrjes së një stacioni meteorologjik në radhë të parë.

   Është sfiduese të kesh njëqind për qindpajisje e saktë, por mund të gjeni ende një pajisje që ofron saktësi të lartë.

   Gjithashtu, ndërsa jeni duke parë saktësinë e stacioneve të motit, ju sugjerojmë të shikoni frekuencën e transmetimit të të dhënave.

   Do të ishte e mençur të kërkoni një model që dërgon lexime në tastierë çdo 4-5 sekonda në vend të një modeli që kërkon rreth 30 sekonda.

   Lidhja me internetin dhe veçori të tjera të shtëpisë inteligjente

   Kohët e fundit, gjithçka është lidhur me internetin, gjë që lejon më shumë akses.

   Do ta bëjë jetën tuaj më të lehtë nëse stacioni i motit në shtëpi vjen me lidhje Wi-Fi. Për shembull, nëse jeni larg në një udhëtim, mund të kontrolloni kushtet e motit në shtëpi dhe të përgatiteni në përputhje me rrethanat.

   Përveç kësaj, të kesh një model që mund të lidhet me asistentët virtualë si Siri, Alexa dhe Google Assistant mund ta bëjë gjithçka më të aksesueshme. Për shembull, ju mund të lidhni stacionin tuaj të motit në shtëpi me pajisjet IoT në shtëpi edhe.

   Buxheti

   Nuk mund të planifikoni të blini ndonjë produkt të ri pa marrë parasysh llogaris çmimin. Kjo përfshin çmimin e produktit, çmimin e instalimit, çmimin e mirëmbajtjes dhe koston e çdo aksesori shtesë.

   Me shumicën e stacioneve të motit në shtëpi, mund t'i instaloni të gjitha vetë. Megjithatë, për disa modele, mund t'ju duhet të blini pajisje shtesë për të marrë lexime optimale të motit.

   Ne do ta bënimsugjeroni të planifikoni gjithçka përpara se të vendosni gjithçka në karrocën tuaj. Ju nuk dëshironi të shpenzoni më shumë sesa duhet.

   Qëndrueshmëria

   Është thelbësore të kontrolloni ndërtimin e stacionit të motit në shtëpi. Ju nuk dëshironi një sensor të dobët dhe të brishtë që do të dëmtohet nga era e fortë ose shiu i dendur.

   Do të ndihmojë gjithashtu nëse modeli që blini vjen me një garanci. Në këtë mënyrë të paktën mund të kontaktoni kompaninë nëse përballeni me ndonjë problem.

   Përfundim

   Pasja e një stacioni meteorologjik Wi-Fi në shtëpi ju lejon të merrni matje më të sakta të temperaturës në zonën tuaj.

   Nëse keni një kopsht në oborrin tuaj, pajisje të tilla ndihmojnë për ta bërë më të lehtë kujdesin për bimët dhe të korrat tuaja.

   Meqenëse ka kaq shumë stacione të ndryshme të motit në shtëpi, sigurohuni që të shikoni kërkesat tuaja specifike dhe udhëzimet që përmendëm në këtë postim përpara se të blini stacionin tuaj të motit.

   Rreth komenteve tona:- Rottenwifi.com është një ekip avokatësh të konsumatorëve të angazhuar për t'ju sjellë komente të sakta dhe jo të njëanshme për të gjitha produktet e teknologjisë. Ne gjithashtu analizojmë njohuritë e kënaqësisë së klientit nga blerësit e verifikuar. Nëse klikoni në ndonjë lidhje në blog.rottenwifi.com & vendosim ta blejmë, mund të fitojmë një komision të vogël.

   Ambient Weather WS-2902C Osprey Wifi 10-në-1 është stacioni më i mirë i motit në shtëpi për ju. Në krahasim me stacionet e tjera të motit në shtëpi, Osprey ofron vlerë të shkëlqyer për një çmim ekonomik.

   WS-2902C jo vetëm që përmban mbështetjen shtesë të sensorëve që u prezantua me modelin e mëparshëm, por gjithashtu ka një përdorues- paraqitje miqësore. Pra, nëse jeni tipi që keni probleme me aplikacionet e reja, nuk do të keni asnjë problem të kontrolloni informacionin e erës në ekranin e lehtë për t'u lexuar.

   Mund të mbledhni shumë informacione për rrethinën tuaj me Sensori i stacionit të motit në shtëpi WS-2902C, duke përfshirë indeksin UV, rrezatimin diellor, energjinë diellore, temperaturën dhe lagështinë e jashtme dhe të brendshme, presionin barometrik, shpejtësinë e erës, drejtimin e erës, reshjet, ftohjen e erës, pikën e vesës, indeksin e nxehtësisë dhe lista vazhdon .

   Leximi i të dhënave përditësohet çdo 16 sekonda në LCD me ngjyrë dhe pajisja ka një gamë transmetimi me valë prej rreth 330 këmbë.

   Një nga gjërat më të mira të Osprey është se ai ju lejon të lidheni me Wi-Fi. Kështu që pasi sensori juaj i jashtëm të lidhet me Weather Underground ose me rrjetin e motit të ambientit, mund të shikoni të gjitha ndryshimet e motit në kohë reale nga kudo dhe në çdo kohë nga telefoni, tableti ose laptopi juaj.

   Ndryshe nga të tjerët stacionet personale të motit, ju mund të lidhni Osprey me Google Assistant ose Amazon Alexa.

   Pro

   • Lehtë për t'u lexuarekran
   • Ekonomik
   • Diapazoni i jashtëzakonshëm i transmetimit të të dhënave
   • Përditëson të dhënat e motit çdo 16 sekonda
   • Sensor për rrezatimin diellor, presionin barometrik, indeksin e nxehtësisë, etj
   • Mund të kontrolloni përditësimet e motit në kohë reale nga kudo, falë lidhjes Wi-Fi

   Kundërt

   • Mund t'ju duhet të përdorni shtyllën tuaj për të montuar sensorin
   • Pa energji diellore

   Netatmo Weather Station

   Netatmo Weather Station Për ambiente të brendshme të jashtme me Wireless Outdoor...
    Blini në Amazon

    Nëse jeni dëshironi që stacioni juaj i motit të jetë i hijshëm, por i avancuar, Stacioni i motit Netatmo i ka këto veçori! Pra, çfarë e bën Netatmo një nga stacionet më të mira të motit në shtëpi? Le ta zbulojmë.

    Trupi prej alumini krenohet me një dizajn modern, saktësi të lartë dhe në përgjithësi është relativisht i lehtë për t'u përdorur. Duke pasur parasysh veçoritë e këtij modeli, nuk është çudi që ai ka fituar çmime të larta nga Good Housekeeping dhe Wirecutter.

    Modeli bazë ka dy sensorë dhe burimi i tyre i energjisë është gjithashtu i ndryshëm:

    • I pari është një sensor i jashtëm me bateri që gjurmon lagështinë e temperaturës, ndër të tjera
    • Sensori i dytë i brendshëm është me energji AC dhe mban gjurmët e CO2 dhe niveleve të zërit (këmbanat dhe bilbilat).

    Nëse dëshironi raportin e plotë të motit, do të duhet të blini matësin e shiut dhe anemometrin së bashku me stacionin e motit. Sidoqoftë, blerja shtesë do të thotë që do të duhet të shpenzoni më shumëpara.

    Nëse vendosni të investoni në sensorë shtesë, nuk do të pendoheni pasi ofron një lexim të saktë, një lexim që nuk do të jeni në gjendje ta merrni me motin mesatar "gjithë-në-një" stacionet.

    Ndryshe nga shumica e stacioneve të motit në shtëpi, stacioni i motit Netatmo nuk ka një tastierë përmes së cilës mund të kontrolloni të dhënat e motit. Në vend të kësaj, ju mund të lexoni leximet në aplikacionin Netatmo Weather ose në faqen zyrtare të internetit.

    Të dhënat dhe infografikët e stacionit të motit janë mjaft të thjeshta për t'u lexuar. Ju merrni të dhëna në kohë reale, si dhe një parashikim shtatë-ditor të motit.

    Mund ta lidhni këtë stacion moti në shtëpi me Alexa ose Siri dhe të kontrolloni të dhënat e motit me një komandë të thjeshtë zanore.

    Pro

    • Sensori i brendshëm gjurmon cilësia e ajrit të brendshëm
    • Përputhshme me Siri dhe Amazon Alexa
    • Të dhëna shumë të sakta të motit
    • Diapazoni i mirë i transmetimit prej 100 m
    • Infografika dhe grafikët e lehtë për t'u lexuar

    Kundërt

    • Do të ndihmonte nëse do të blini sensorë shtesë për raportin e plotë të motit
    • Të dhënat mund të lexohen vetëm në aplikacion ose në faqen e internetit

    Stacion i zgjuar i motit WS-2000 i motit ambiental me WiFi

    Stacion moti ambiental WS-2000 me WiFi...
     Bli në Amazon

     Nëse ju dëshironi një nivel lart nga WS-2902C Osprey, atëherë Stacioni i motit inteligjent WS-2000 me WiFi është i mirë. WS-2000 nuk është vetëm i përballueshëm, por edhe kaveçori premium.

     Ju merrni të gjitha veçoritë që janë tashmë të pranishme në WS-2902C Osprey me disa veçori shtesë. Versioni i përmirësuar të lejon të lidhësh sensorë shtesë që shfaqen në rrjetin e motit të ambientit dhe në konsolën e ekranit.

     Përmirësimi i ri të lejon të lidhësh deri në tetë sensorë termo-higrometrash WH31, termometra të sondës WH31 dhe tokë WH31SM sensorë lagështie. Mund të shtoni edhe detektorë rrjedhjeje dhe detektorë drite.

     Ashtu si me modelin e mëparshëm, WS-2000 gjithashtu vjen me aftësinë për t'u lidhur me Wi-Fi, që do të thotë se mund të përdorni raportet tuaja të motit në telefonin tuaj edhe ndërsa jeni larg shtëpisë.

     Pro

     • E përballueshme me veçori të avancuara
     • Ju lejon të shtoni sensorë të shumtë
     • Qasje e lehtë në lexime falë lidhjes Wi-Fi

     Kundër

     • Sensorët shtesë mund të jenë të kushtueshëm
     • Jo me energji diellore

     Davis Instruments 6152 Vantage Pro2

     ShitjeDavis Instruments 6152 Vantage Pro2 Wireless Weather Station...
      Blini në Amazon

      Nëse jeni duke kërkuar për një stacion profesional të motit në shtëpi që nuk do t'ju kushtojë një krah dhe një këmbë, atëherë do të nuk gjeni një opsion më të mirë se Davis Instruments 6152 Vantage Pro2.

      Vantage Pro2 është gjithashtu një nga stacionet e pakta të motit në shtëpi që ju lejon të lidhni një kabllo nga sensori në tastierë nëse nuk ka valë. nuk po punoj për ju.

      Përveç kësaj,Vantage Pro2 është i famshëm për saktësinë e tij të pashembullt të të dhënave, falë ndërtimit dhe dizajnit të tij me cilësi të lartë.

      Një nga gjërat më të mira të Pro2 është se ai është një nga stacionet e pakta të motit me një anemometër të veçantë nga sensorë të temperaturës, lagështisë, shpejtësisë së erës dhe shiut, që do të thotë se mund ta montoni veçmas në çati ose në një kullë për lexim më të mirë.

      E vetmja pengesë e këtij stacioni meteorologjik në shtëpi është se nëse dëshironi të lidheni me Wi-Fi, do t'ju duhet të bëni një blerje shtesë. Për t'u lidhur me internetin duhet të investoni në WeatherLink Live Hub.

      Pro

      • Saktësi e pashembullt e të dhënave
      • Ju lejon të lidhni kabllon
      • Anemometri është i ndarë nga sensorët e tjerë

      Con

      • Duhet të blini një pajisje shtesë për të marrë lidhjen Wi-Fi

      Stacioni i motit të motit ambiental WS-5000 Ultrasonic Weather Station

      Moti Ambient WS-5000 Ultrasonic Weather Station
       Blini në Amazon

       Stacioni i motit tejzanor i motit mjedisor WS-5000 është një tjetër i avancuar stacioni i motit në shtëpi. Jo vetëm që është një nga më të shpenzuesit në këtë listë, por përfshin gjithashtu një anemometër tejzanor.

       Ashtu si me shumicën e stacioneve të motit në shtëpi të motit Ambient, WS-5000 jep një lexim shumë të saktë. Megjithatë, anemometri tejzanor e dallon WS-5000 nga modelet e tjera, i cili siguron një matje të saktë të shpejtësisë së erës dhedrejtim.

       Përveç kësaj, anemometri nuk ka pjesë të lëvizshme që mund të konsumohen, duke e bërë atë efikas dhe afatgjatë.

       Mund të merrni një matje më të mirë falë hinkës shumë të madhe në matësin e shiut. Plus, duke qenë se i gjithë sistemi është me valë, ju mund ta vendosni matësin e shiut në tokë pa u shqetësuar dhe të merrni lexime më të mira.

       Konzola e re LCD me ngjyra e WS-5000 vjen me një grup sensorësh të avancuar që dërgon të dhëna në vetëm 4,9 sekonda, një përditësim masiv nga modeli i mëparshëm.

       Ashtu si me të gjitha modelet e motit ambiental, WS-5000 vjen gjithashtu me lidhjen e internetit duke e bërë jashtëzakonisht të lehtë të monitorosh motin lokal edhe kur je larg nga shtëpia.

       Shiko gjithashtu: Si të ndani internetin nga laptopi në celular përmes WiFi në Windows 7

       Pros

       • Vjen me një anemometër tejzanor
       • Anemometri është efikas dhe afatgjatë
       • Tepër i madh gypi në matësin e shiut lejon lexime më të sakta
       • Situa e avancuar e sensorëve dërgon të dhëna në tastierë në 4,9 sekonda

       Con

       • Nuk ka rezervë baterie për tastiera e ekranit

       AcuRite 5-in-1 01512 Wireless Weather Station

       ShitjeAcuRite Iris (5-in-1) Moti i brendshëm/jashtë Wireless...
        Blini në Amazon

        Një tjetër opsion i mirë për njerëzit që nuk duan të shpenzojnë shumë para në një stacion moti në shtëpi është Stacioni i motit me valë Acurite 5-in-1 01512. AcuRite 01512 është një model i shkëlqyeshëm për ata që marrin një stacion meteorologjik për herë të parë.

        Me këtëSensori 5-në-1, ju mund të matni temperaturën, reshjet, shpejtësinë e erës, drejtimin e erës dhe lagështinë. Ky ekran është parësor dhe i lehtë për t'u kuptuar.

        Një gjë e mrekullueshme për panelin e ekranit të stacionit të motit është se vjen me një bateri rezervë. Pra, në rast se rryma fiket, ju nuk do të humbni të gjitha leximet tuaja të motit.

        Duke pasur parasysh se 01512 është një stacion primar meteorologjik, nuk mund të prisni që ai të funksionojë në të njëjtin nivel si profesional- pajisje të klasës. Fatkeqësisht, kjo do të thotë se ndonjëherë leximi nuk është aq i saktë sa duhet.

        Shiko gjithashtu: Si të lidhni televizorin Hisense me WiFi

        Për shembull, nëse sensori vendoset drejtpërdrejt nën diell, lagështia dhe leximi i temperaturës do të ishin më të larta se sa duhet .

        Një çështje tjetër që shfaqet është se cilësia e ndërtimit është paksa e dobët.

        Megjithatë, nëse jeni duke kërkuar për një opsion të përballueshëm me veçoritë bazë, atëherë Acurite 01512 është një zgjedhje e mirë.

        Pro

        • I shkëlqyer për fillestarët
        • Leximet e kuptueshme lehtë
        • Konzola e ekranit ka një bateri rezervë

        Kundërt

        • Cilësia e ndërtimit është e ulët
        • Jo super i saktë

        Davis Instruments 6250 Vantage Vue

        ShitjeDavis Instruments 6250 Vantage Vue Wireless Weather Station...
         Bli në Amazon

         Nëse Davis Instruments Vantage Pro2 i mëparshëm ishte paksa i rëndë për portofolin tuaj, atëherë mund të dëshironi të merrni parasysh Davis Instruments 6250 Vantage Vue.

         Me këtë model, juende marrin nivelin e lartë të saktësisë për të cilën Davis Instruments njihet gjerësisht.

         Çmimi nuk është e vetmja gjë që e bën Vantage Vue të ndryshëm nga Vantage Pro2. Pa mundimin e komponentëve të ndryshëm, ky model gjithëpërfshirës është më i lehtë për t'u vendosur dhe kuptuar.

         Mund të lidheni lehtësisht me internetin duke përdorur WeatherLink Live Hub. Edhe pse do t'ju duhet ta blini veçmas, meqenëse çmimi i këtij modeli është më i lirë, blerja shtesë nuk e bën atë aq të rëndë në portofolin tuaj.

         E keqja e shumicës së modeleve të gjitha-në-një është se nuk mund t'i vendosni sensorët në vende të veçanta për të marrë lexime optimale. Plus, paneli i ekranit është gjithashtu pak i vjetëruar.

         Për sa i përket saktësisë, Vantage Vue ende mban pretendimin e Davis për ofrimin e leximeve shumë të sakta.

         Pro

         • Më e lirë
         • Lehtë për t'u konfiguruar
         • Lehtë për t'u lexuar

         Kundër

         • Paneli i ekranit është i vjetëruar
         • Sensorët nuk mund të vendosen veçmas për lexim optimal

         Stacioni i motit AcuRite 01007M Atlas

         Stacioni i motit AcuRite Atlas 01007M me Temperatura dhe...
          Blini në Amazon

          Për sa i përket stacioneve të motit në shtëpi të përballueshme, stacioni i motit Atlas AcuRite 01007M funksionon më mirë se shumica e modeleve të tjera në lidhje me saktësinë e leximeve.

          Edhe nën rrezet e diellit direkte, leximi është ende i saktë. Kjo për shkak se ventilatori i integruar në
          Philip Lawrence
          Philip Lawrence
          Philip Lawrence është një entuziast i teknologjisë dhe ekspert në fushën e lidhjes në internet dhe teknologjisë wifi. Me mbi një dekadë përvojë në industri, ai ka ndihmuar shumë individë dhe biznese me çështjet e tyre të internetit dhe WiFi. Si autor dhe bloger i Këshillave për Internet dhe Wifi, ai ndan njohuritë dhe ekspertizën e tij në një mënyrë të thjeshtë dhe të lehtë për t'u kuptuar nga e cila mund të përfitojë të gjithë. Philip është një avokat i pasionuar për përmirësimin e lidhjes dhe për ta bërë internetin të aksesueshëm për të gjithë. Kur ai nuk është duke shkruar ose zgjidhur problemet që lidhen me teknologjinë, ai pëlqen ecjen, kampingun dhe eksplorimin e jashtëzakonshëm.